Viktig information angående telefonförsäljare och Fiber i Vad

Vi skriver till er med anledning av vissa felaktiga rykten som cirkulerar och påståenden från telefonförsäljare av fibertjänster. Det har kommit till vår kännedom att vissa telefonförsäljare, på ett aggressivt och felaktigt sätt, påstår att de äger Fiber i Vad eller att de har ingått ett ”särskilt samarbete” med vår förening. Vi vill klargöra att detta inte stämmer.

Fiber i Vad ekonomisk förening ägs helt och hållet av dess medlemmar, vilket innebär att vi tillsammans äger fibernätet. Telefonförsäljare som ringer upp fastighetsägare representerar enbart tjänsteleverantörer/innehållsleverantörer (t.ex. Allente, Tele2) och representerar aldrig något ägande av vårt nät.

Vi vill samtidigt påminna om att vår förening har ett mycket förmånligt kollektivt avtal med Telia. Om man önskar mer information om denna kollektiva tjänst, så tveka inte att ta kontakt med undertecknad eller någon i styrelsen.

Tack för er förståelse och samarbete.

Kolpebo den 27 november 2023

Jim Dunberg, ordförande

Kommentarer inaktiverade.